Forum "Sztolnie" Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Pałac w Stolcu Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Slaworow
Administrator



Dołączył: 06 Wrz 2008
Posty: 3208 Przeczytał: 14 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław - Oder Vorstadt

PostWysłany: Czw 20:38, 25 Gru 2008 Powrót do góry

Zabytkowy pałac we wsi Stolec, nieopodal Ząbkowic Śląskich. Obecnie znajduje się w totalnej ruinie (jak większość takich obiektów na Dolnym Śląsku). Szkoda, bo wraz z okolicznym rezerwatem przyrody "Skałki Stoleckie" byłby całkiem niezłą atrakcją turystyczną, gdyby był wyremontowany.

Cytat:
Rys historyczny:

Historia budowli w Stolcu jest bardzo zagmatwana. Początkowo istniał tu ponoć zamek zbudowany w XIII lub XIV w. Warownia została zniszczona podczas wojen husyckich w XV w. Ruiny zamku rozebrano w XVIII w., a w jego miejsce zbudowano pałac. Nie postał on jednak w tym miejscu długo, gdyż luźny grunt powodował rozpadanie się budowli. W 1772 r. podjęto więc decyzję o rozbiórce pałacu. W późniejszych latach, bądź to za sprawą nowocześniejszych materiałów budowlanych bądź, jak twierdzą niektóre źródła, dzięki ustabilizowaniu się podłoża, wybudowano w tym samym miejscu kolejny pałac. Przebudowany następnie w XIX w. zachował się do dziś w mocno zrujnowanej formie.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Zamek został wzniesiony z kamienia w XIII albo na przełomie XIII i XIV wieku, był otoczony fosą. Wzmiankowany był w 1316 roku. Podczas wojen husyckich został zniszczony, było to około 1430 roku, a potem po rozbiórce pozostała tylko jedna wieża.
Nieopodal ruin wzniesiono w połowie XVI wieku dwór obronny. Kilkukrotnie uszkodzony został odbudowany, w po 1729 roku resztki ruin zamku (oprócz wieży) rozebrano. Materiał z rozbiórki posłużył do budowy nowego pałacu w miejscu zamku. Nowy pałac z powodu osuwającego się gruntu został rozebrany w 1772 roku, a po ustabilizowaniu podłoża wzniesiono tu nowy pałac. Obecny kształt pałac otrzymał podczas przebudowy w latach siedemdziesiątych XIX wieku.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
STOLEC - ruiny barokowego zamku zbudowanego w XVIII wieku, przebudowywanego w XIX i XX wieku. Podczas II wojny Swiatowej Niemcy gromadzili tu zabytki zwiezione z Wrocławia, które potem wywieźli na wschód Sowieci. Po radzieckich żołnierzach osiedlili się w zamku Cyganie i całkowicie go ogołocili. Zamek niszczał zapomniany, bo uwagę miejscowej ludności przyciągnęły tajemnicze podziemia w Skałkach Stołeckich. Dawniej była tam kopalnia srebra ( częściowo zalana już wodą ), ale odkryto, że od zalanego wyrobiska prowadził zasypany korytarz. Ściągnięto Służby Junackie, które przez 3 miesiące ryły Wapienną Górę, aż w końcu odkopały przesłonięte czerwoną płytą tunele : jeden dla ciężarówek i drugi dla pieszych. Tunel kończył się zaryglowaną bramą. Już miano ją otworzyć, gdy przyszedł tajemniczy rozkaz, żeby zostawić bramę i wszystko zakopać.

Nr rej. zabytków: 848/Wł.
Adres: Stolec nr 110., gm. Ząbkowice Śląskie, pow. Ząbkowice Śląskie, woj. dolnośląskie
Dzierżawca i zarządca: GRSP Bobolice, 57-200 Ząbkowice Śląskie
Partner do rozmów: AWRSP OT Wrocław
Położenie: Tereny nizinne na granicy Wzgórz Niemczańskich, 7 km od Ząbowic Śl., przy trasie Ząbkowice Śl. - Ziębice
Areał: 7,0 ha

Zespół tworzą:
Pałac - budowla z roku 1730, murowana z kamienia i cegły, dwukondygnacyjna, wzniesiona na planie prostokąta o wystroju francuskim klasycystyczno-renesansowym. Bryła akcentowana dwoma bocznymi wieżami o wyniosłych czterospadowych dachach krytych łupkiem. Zachowane mury zewnętrzne, wnętrze budynku w ruinie. Kubatura obiektu 11.300 m3.

Park - o powierzchni 5,00 ha uformowany tarasowo z bogatym drzewostanem. Urządzenia parkowe zaniedbane. Pałac od parku oddziela taras z neobarokową, ażurową, wykonaną z piaskowca balustradą. Teren częściowo wygrodzony murem kamiennym o wys. od 1,00 do 3,5 m.

Obiekty towarzyszące mieszkalno-gospodarcze folwarku wzniesione na przestrzeni XVII-XIX wieku w technologii tradycyjnej, z dachami stromymi pokrytymi ceramicznie składa się z budynków: dworu, oficyny pałacowej I, oficyny pałacowej II, domu mieszkalnego, obory, cielętnika i obory, stodoły I, - stan zachowania dostateczny oraz budynków: domu mieszkalnego, chlewni, stodoły II, wozowni i oranżerii, z wieżą widokową, których stan zachowania określa się na zniszczony lub zaniedbany.


Tak pałac wyglądał w czasie swojej świetności:

Image

Zrujnowana wieża widokowa w parku pałacowym:

Image

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Slaworow dnia Pon 20:51, 23 Lut 2009, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
WPR
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 674 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 2:54, 02 Sty 2009 Powrót do góry

Zdjęcia zrujnowanego pałacu :

Image

Image
Zobacz profil autora
kulka




Dołączył: 29 Maj 2009
Posty: 51 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: strzelin/okolica

PostWysłany: Sob 23:42, 30 Maj 2009 Powrót do góry

czesto przejezdzam obok tego pałacu , szkoda ze tak sie stalo , nie tylko ten palac zostal zrujnowany . na naszym terenioe jest mnustwo takich zdewastowanych obiektow , ktore wojne przetrwaly nienaruszone . niestety...
Zobacz profil autora
Slaworow
Administrator



Dołączył: 06 Wrz 2008
Posty: 3208 Przeczytał: 14 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław - Oder Vorstadt

PostWysłany: Sob 23:50, 30 Maj 2009 Powrót do góry

W ogóle w okolicy od Ząbkowic Śląskich po Łagiewniki w niemal każdej wsi jest jakiś pałac, dwór albo coś takiego.
Coś niesamowitego. A najbardziej bolące, że wszystko popada w ruinę, albo zostało kupione przez nowobogackich palantów, którzy nie mają pomysłu co z tym zrobić albo nie mają wystarczającej ilości pieniędzy na remont.
Zobacz profil autora
tegroup




Dołączył: 28 Gru 2008
Posty: 710 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Piastowski Breslau

PostWysłany: Nie 10:23, 31 Maj 2009 Powrót do góry

To nie palanty: to prawdziwi biznesmeni! Pałac kupowali często z 80% bonifikatą (bo obiekt zabytkowy, bo wszelkie prace tylko po uzgodnieniu z konserwatorem itp.). Szacunkowa wartość takiego majątku (budynki, ziemia) jest często ogromna - znakomicie nadaje się jako zabezpieczenie kredytu. Większość tych obiektów ma potwornie obciążoną hipotekę - praktycznie dziś są przez to już nie do sprzedania.
Prawdziwymi palantami są ci, którzy do tego dopuścili!
Zobacz profil autora
kulka




Dołączył: 29 Maj 2009
Posty: 51 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: strzelin/okolica

PostWysłany: Nie 11:58, 31 Maj 2009 Powrót do góry

dokladnie , wiele ruin jest obciazonych hipoteka , choc kilka sie restauruje . niemniej , szkoda ze nie dane im bylo dotrwac do naszych czasow w takim stanie , w jakim przetrwaly zawieruche wojenna.
Zobacz profil autora
Gość






PostWysłany: Sob 18:43, 19 Cze 2010 Powrót do góry

prawdziwe "miejsce z duszą", patrząc na obecny stan budynku można wyczuć specyficzny klimat i atmosferę, wyobraźnia zaczyna działać, zamki, pałace, dworki - sama magia Smile
Pinochet




Dołączył: 17 Kwi 2010
Posty: 4 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 16:58, 29 Cze 2010 Powrót do góry

Bardzo ostrożnie podchodziłbym do tych "palantów"
z kilkoma takimi właścicielami rozmawiałem i stan faktyczny nabycia takich obiektów był taki, że Agencja Nieruchomości Rolnych, która je przejęła po pegeerach wyprzedawała wraz z ziemią za bezcen w celu pozbycia się odpowiedzialności. Rolnicy często mięli do wyboru albo nabyć ziemię z danym pałacykiem albo nie nabyć jej w ogóle.
Zobacz profil autora
tom7




Dołączył: 16 Cze 2010
Posty: 101 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 17:55, 29 Cze 2010 Powrót do góry

Więc chyba jednak "palanty" których nie obchodziło co się stanie z zabytkowym obiektem byle tylko zarobić na zakupie ziemi.
Zobacz profil autora
Darling




Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 339 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 9:13, 24 Cze 2014 Powrót do góry

Jako że częstym gościem jestem w domku naprzeciwko, to tak fotografuję za każdym razem. Wink Jutro robię wnętrze Very Happy Przeprowadzę się w okolice Wink

Image
A tak na marginesie, podany jest zły link do hydrala, teraz obowiązuje nowy:
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)