Forum "Sztolnie" Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Pałac w Rudnicy Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Slaworow
Administrator



Dołączył: 06 Wrz 2008
Posty: 3208 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław - Oder Vorstadt

PostWysłany: Czw 20:42, 18 Lut 2010 Powrót do góry

Podczas poszukiwania informacji o wojennej historii tej wsi natknąłem się na zdjęcia ruin znajdującego się w niej pałacu.

Cytat:
Ruiny zamku wzniesionego jako renesansowa rezydencja w 1626 r., rozbudowanego w 1686 r. w epoce baroku - oraz ok. 1718 r., restaurowanego w XIX w., zniszczonego w 1945 r. Było to założenie prostokątne z cylindryczną wieżą w narożniku, dwutraktowe, dwukondygnacjowe z zachowanymi fragmentami renesansowych sklepień i obramień okiennych.


[link widoczny dla zalogowanych]

Poniżej kilka fotek z Hydrala:

Image
Image
Image
Zobacz profil autora
Slaworow
Administrator



Dołączył: 06 Wrz 2008
Posty: 3208 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław - Oder Vorstadt

PostWysłany: Pią 19:39, 19 Lut 2010 Powrót do góry

Pałac w Rudnicy

Przejeżdżając przez Rudnicę (gmina Stoszowice) nasz wzrok przykuł pewien obiekt – ruiny pałacu. Zafascynowani widokiem zatrzymaliśmy się i weszliśmy w chaszcze otaczające pałac. Ruiny są niezwykle malownicze, wręcz romantyczne... Zapytaliśmy o nie przechodzącą mieszkankę.


Siwowłosa kobieta z radością oprowadziła nas po okolicy, wskazując ścieżki pomiędzy zaroślami. "Kiedy przyjechałam tu w 1963 roku pałac był cały. Pracowałam tu, w majątku, a w pałacu była stołówka. Mieliśmy tu stajnie, obory... a teraz sama pani widzi, ruina. Wszystko pokradli”.

Rzeczywiście, obok pałacu stoją duże obiekty – obory - zupełnie puste. Aż żal, że wszystko popada w ruinę. „W zeszłym roku przyjechał do nas teatr. Z zagranicy. I robili tu przedstawienie, w tych ruinach. Myśmy wykosili te chaszcze i było tu całkiem ładnie”- mówi kobieta z żalem w głosie.

W niedalekiej odległości od ruin pałacu znajduje się jeziorko, równie jak pałac zaniedbane. Jak mówi mieszkanka Rudnicy - pełno w nim ryb. Piękne miejsce, malownicza okolica zachęca do wędrówek. Brak tylko gospodarza, który wykorzystałby potencjał tego miejsca. Brak przede wszystkim pieniędzy. Na koniec kobieta pokazała nam zdjęcie pałacu z lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Wierzyć się nie chce, że sześćdziesiąt lat powojennej niegospodarności doprowadziło go do obecnego stanu. Pomimo zniszczenia warto go zobaczyć.

Zamek w Rudnicy powstał w 1626 r. jako renesansowa rezydencja. Po zaledwie 60 latach użytkowania został przebudowany w stylu barokowym, a następnie w 1718 r. ponownie zmieniono jego wygląd. Zawieruchy historyczne doprowadziły do zniszczenia budowli, która doczekała się restauracji w XIW w. Jednak II Wojna Światowa przyniosła kolejne zniszczenia.

Tuż po wojnie stanowił miejsce funkcjonowania urzędów państwowych i był w bardzo dobrym stanie, jednak ówczesny zarządca nie był entuzjastą zabytków i powoli rozkradał wszystko co się dało. Dachówki szły na budowę "wspaniałych" pgr´ów a cegły na okoliczne domy... To niestety bardzo częsty proceder był w tamtych latach, a szkoda, bo moglibyśmy mieć na dolnym śląsku niesamowitą ilość pięknych zabytków, które nie dość, że cieszyłyby oko, to jeszcze pewnie spokojnie potrafiłyby na siebie zarobić.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że ruiny mają być w niedługim czasie zburzone. Obecnie piwnice zamku służą za graciarnie, a remont pewnie kosztowałby więcej niż budowa nowego pałacu...

Takich perełek jest znacznie więcej w naszej okolicy. Dla miłośników wycieczek rowerowych mógłby być to temat wypraw: szlakiem okolicznych pałaców. Zachęcamy do zwiedzania.

Beata Klita

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)