Slaworow
|
Wysłany:
Nie 12:22, 26 Cze 2011 Temat postu: Jaskinia Solna Jama w Górach Bystrzyckich |
|
Solna Jama
1. Położenie: Góra Czerniec nad potokiem Gołodolnik (Góry Bystrzyckie)
2. Długość jaskini: 40 m
3. Głębokość: 5 m
4. Wysokość otworu n.p.m.: 585 m
5. Wysokość otworu nad dnem doliny ok. 10 m
6. Ekspozycja otworu: ESE
7. Stopień trudności: jaskinia o rozwinięciu poziomym, końcowe korytarze częściowo lub całkowicie zalane przez wodę.
Opis dojścia:
Z Gniewoszowa idziemy niebieskim szlakiem do nieczynnego już kamieniołomu, w którym znajduje się otwór jaskini. (Jaskinia zaznaczona na mapach turystycznych).
Opis jaskini:
Jaskinia powstała w marmurach. Posiada duży sztuczny otwór za którym ciągnie się upadowo szeroki korytarz. Po prawej stronie znajduje się kilka niewielkich wnęk, a w stropie nieduże kominy. Po 10 m korytarz zakręca na zachód. Z lewej strony odchodzi 5 m korytarz stromo wznoszący się do góry, łączący się szczeliną z powierzchnią. Główny korytarz ciągnie się jeszcze ok. 15 m, a następnie przechodzi w wklinowującą się szczelinę. Przy końcu odchodzi od niego z lewej strony niski korytarz zalany wodą, po paru metrach przechodzący w syfon. Z prawej zaś strony korytarz przechodzi w salkę z jeziorkiem. Sala ta łączy się dwoma przejściami (jedno całkowicie zalane, drugie okresowo) z zalanym korytarzem. Korytarz ten przechodzi na zachód w szczelinę, a w przeciwnym kierunku po paru metrach niknie pod wodą (widać dalsze ciągi). W jaskini brak nacieków. Namulisko we wstępnej części składa się z próchnicy wymieszanej z liśćmi, dalej przechodzi w gruz. Głębokość wody do ok. 1,6 m. W jaskini w namulisku jak i w wodzie żyje liczna drobna fauna.
Opis poznania:
Jaskinia znana była już w XVIII w. Pierwszy opisał ją F. A. Zimermann w 1789 roku. Następnie była wielokrotnie odwiedzana przez licznych zoologów, którzy opisywali jej faunę. Jeszcze w latach dwudziestych XIX w. jaskinię stanowił prosty korytarz dalej zamulony. Dalsze odkrycia nastąpiły najprawdopodobniej w latach trzydziestych. Nie jest takie pewne czy kiedyś jaskinia nie posiadała (być może naturalnego) otworu bliżej koryta rzeki. W jaskini dokonywano także ciekawych odkryć paleontologicznych znajdując kości niedźwiedzia jaskiniowego i rosomaka. W ostatnich latach próbowano nurkować w końcowych korytarzach wydłużając długość jaskini.
Andrzej Wojtoń
źródło: Góry i Alpinizm 3(15)/95
Źródło tekstu: www.naszesudety.pl
Mapka:
Źródło: Link!
Źródło: Link!
Linki:
http://www.yukato1656.republika.pl/solna_jama.html
http://www.modrzewie.com/jama.html
http://fotopolska.eu/Gniewoszow/b25295,Jaskinia_iSolna_Jamai.html |
|