FAQ
•
Szukaj
•
Użytkownicy
•
Grupy
•
Galerie
•
Rejestracja
•
Profil
•
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
•
Zaloguj
Napisz odpowiedź
Forum "Sztolnie" Strona Główna
»
Skarby | Skrytki | Depozyty
» Napisz odpowiedź
Napisz odpowiedź
Użytkownik:
Temat:
Treść wiadomości:
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje:
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
$1
Kod potwierdzający:
$3
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Slaworow
Wysłany: Śro 11:20, 09 Wrz 2015 Temat postu:
Tak czasem kończy się eksploracja:
http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/7407205,wypadek-pod-walbrzychem-poszukiwacz-zlota-zginal-na-miejscu,id,t.html
Mimo wszystko to jednak hieny cmentarne
gosc
Wysłany: Nie 8:34, 23 Sie 2015 Temat postu: pytanie
chciałbym się dowiedzieć jak Niemcy kamuflowali np. tunele bądź skrytki.
co wiecie o tunelach? jak wygladalo ich maskowanie?
znalazłem kiedyś taki tunel na dolnym slasku, wykuty został w skale wew. tunelu prowadza kamienne schody z początku lekko zakrecajace ku srodkowi.
Slaworow
Wysłany: Czw 14:58, 28 Lis 2013 Temat postu:
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,15037542,Skarb_w_Lubaniu__Mozna_bylo_kiedys_za_niego_kupic.html
I takie rzeczy można znaleźć...
Arek
Wysłany: Pon 20:04, 23 Wrz 2013 Temat postu: Templariuszy skarb
W mojej okolicy teraz jest syndrom na byle jaka rzecz nalezaca do templariuszy np monety.zetony i inne ceny szokujaco rosna.Poszukiwacze szczescia powiadaja ze niejest legenda to ze przedmioty przynosza sukces i szczescie.I to tyle na pomorzu o skarbach ale nie watpliwie bum jest.
Slaworow
Wysłany: Nie 19:51, 02 Wrz 2012 Temat postu:
"Tam" - czyli gdzie? Każde miejsce ma swoją że tak powiem "specyfikę"
Gość
Wysłany: Nie 12:07, 02 Wrz 2012 Temat postu: tajemnice?
Kurcze, piewrszy raz jestem na tym forum a wpadłem tu szukając informacji o sztolniach i potencjalnych nieodkrytych nazwijmy to skarbów..choć chodzi mi raczej o zaspokojenie ciekawośći..
co mnie nurtuje to czego by potrzeba zeby móc tam trochę pokopać/poszukać...pozwolenia/ludzię/pieniądze.
Mój cichy plan...założyć fundusz tudzież znaleźć bogatych sponsorów i zacząć poważną eksplorację.
Jakieś sugestie? Z kim rozmawiać/czy potrzba pozwoleń?
lisek3d
Wysłany: Śro 7:44, 03 Sie 2011 Temat postu:
Co do tego kamieniołomu...swego czasu słyszałem ( jednak z mocno wątpliwych źródeł ), że był przekopany i przeszperany z każdej strony, od mieszkańca Marczowa dowiedziałem się, że kamieniołomów jest więcej i że faktycznie kilkukrotnie ludzie z wioski widzieli ludzi ekhm " eksplorujących" .
Fakt faktem, że w opowieściach mieszkańców Marczowa ich wieś jest nazistowskim eldorado. Tyle legend, opowieści, tajemnic.
Z mostem przychodzi mi do głowy jedynie takie wytłumaczenie, że się wycofywali i nie mieli co zrobić z reszta ładunków.
Zreszta podobno w ciągu ostatnich kilku tygodni saperzy wywozili podobne ładunki 3-krotnie co łacznie dałoby ponad 200kg trotylu...szok.
Z opowieści i tego co udało mi się wygrzebac w archiwalnych numerach nj wynika, że saperzy w przeszłości wielokrotnie byli wzywani do Marczowa.
Generalnie w okolicy takich ładunków może być więcej, niemcy wysadzali wszystko w okolicy aby opóźnić marsz Rosjan na Wleń, mosty w Wrzeszczynie, mosty w pilchowicach itp.
Nie łączyłbym jednak tego z skarbami...tak na logikę, jesli niemcy coś ukryli to czy obsadzali by wioskę taka ilością materiałów wybuchowych, które mogłyby uszkodzić bądź nawet zniszczyć depozyt? Nie wydaje mi się...jednak mogli chcieć zadac jak największe straty Rosjanom. Trzeba pamiętać, że chodziło o ich bezpieczny odwrót i opóźnienie marszu wojsk radzieckich, pod koniec wojny w wioskach i miastach ziemi wchodzących w skład późniejszego woj. jeleniogórskiego zostały osoby zdolne do walki, reszta w lutym 1945 musiała opuścić te ziemie.
kondi87
Wysłany: Wto 23:06, 02 Sie 2011 Temat postu:
Co do Marczowa do dodam to co przeczytalem w ostatnich Nowinach Jeleniogórskich.
W poblizu kosciola jest mostek, w sumie nic nie znaczacy. Ale robotnicy ktorzy go mieli remontowac w przeciagu dwoch tygodni znalezli juz 170 km trotylu pod nim. Mieszkancy wspominaja ze juz kiedys powodz wyplukala iles tam trotylu co daje lacznie ponad cwierc tony. W poblizu jest stary kamieniolom. Mysle ze nie w kosciele trzeba szukac, ale wlasnie w tym kamieniolomie.
Slaworow
Wysłany: Nie 9:40, 24 Lip 2011 Temat postu:
Skarbów pod kościołem poszuka prokuratura
2011-07-14, Aktualizacja: 2011-07-14 18:55
Prokuratura z Lwówka Śląskiego będzie szukała skarbu rzekomo ukrytego pod posadzką kościoła w Marczowie. Śledczy wspólnie z archeologami chcą sprawdzić czy, ziemia rzeczywiście kryje jakieś kosztowności.
Prokurator rejonowy Jerzy Szkapiak chce zlecić poszukiwania w ramach śledztwa dotyczącego nielegalnych wykopalisk prowadzonych w świątyni. O sprawie pisaliśmy 13 lipca
Zarzuty uszkodzenia zabytku oraz usiłowania kradzieży usłyszały już wszystkie osoby zamieszane w nielegalne poszukiwania, w tym miejscowy proboszcz. Kazimierz Ż. 58-letni duchowny z zakonu michalitów, po przesłuchaniu został wypuszczony z policyjnego aresztu za poręczeniem majątkowym. Musiał wpłacić 2.200 zł kaucji. Sześciu mężczyzn, którym zakonnik zlecił przekopanie wnętrza świątyni, zostało objętych dozorem policyjnym.
- Teraz chcemy sprawdzić, czy coś rzeczywiście jest pod ziemią. Od tego zależy kwalifikacja prawna przestępstwa. Jeśli nic nie znajdziemy, usiłowanie kradzieży zmieni się w usiłowanie nieudolne – tłumaczy prokurator Szkapiak.
Prokuratura nie chce ujawniać kiedy rozpoczną się wykopaliska w kościele. Obawia się bowiem najazdu grup eksploratorów.
Link!
Slaworow
Wysłany: Nie 9:37, 24 Lip 2011 Temat postu:
Indiana Jones w sutannie szukał skarbów w kościele
2011-07-13, Aktualizacja: 2011-07-14 15:15
W zabytkowym kościele w niewielkiej wsi Marczów koło Wlenia prowadzono nielegalne wykopaliska. Lwówecka policja podejrzewa, że grupa mężczyzn we współpracy z miejscowym proboszczem, próbowała się dobrać do rzekomo ukrytych w podziemiach skarbów. 58-letniego duchownego zatrzymano. Kazimierz Ż., zakonnik ze zgromadzenia Michalitów, pracował w tej parafii od 10 lat. Pod swoją opieką miał też kościoły w Pławnej i Golejowie. Wkrótce miał rozstać się z parafią. W niedzielę odprawił ostatnią mszę i miał wyjechać do innej parafii.
W rękach policji jest też sześciu wrocławian - członków ekipy eksploratorów.
- Zatrzymanym postawiono zarzuty uszkodzenia zabytku oraz usiłowania kradzieży. W naszej ocenie było to poszukiwanie skarbu z zamiarem zatrzymania go. Według naszych obecnych ustaleń żadnych cennych przedmiotów nie znaleziono – mówi Jerzy Szkapiak, prokurator rejonowy we Lwówku Śląskim.
Wnętrze kościoła rozkopano w dwóch miejscach. W kilku wykonano odwierty.
Zniszczono posadzkę w pochodzącym z XIII wieku prezbiterium. Kościół w Marczowie był przebudowywany w 1707 roku, ale znacznie starsza część z ołtarzem zachowała się do naszych czasów.
- Na żadne prace w świątyni nie wydawaliśmy zgody. Były one nielegalne – mówi Wojciech Kapałczyński, szef jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Policję o dziwnych hałasach z wnętrza kościoła i kręcących się wokół niego nieznanych mężczyznach, powiadomili mieszkańcy Marczowa. Nie spodziewali się oni jednak, że proboszcz był zaangażowany w poszukiwanie skarbu, o którym od dawna krążyły we wsi różne opowieści. Duchowny obecność obcych osób w kościele uzasadniał, koniecznością wykonania odwodnienia świątyni. Prokuratura nie ma jednak wątpliwości, że były to nielegalne wykopaliska.
Mieszkańców Marczowa zaniepokoiła grupa mężczyzn, którzy pojawili się w tej niewielkiej miejscowości koło Wlenia, na początku tego tygodnia. Przyjechali samochodami na wrocławskich numerach rejestracyjnych. Przywieźli ze sobą koparkę i kręcili się wokół kościoła. Gdy z jego wnętrza zaczęły dochodzić dziwne hałasy, mieszkańcy postanowili zawiadomić policję. Proboszcza nie było na miejscu, bo przygotowywał się już do przenosin na parafię w innej części Polski.
- Przyszli do mnie mieszkańcy. Baliśmy się, że robią jakąś szkodę naszemu kościołowi. Musiałam jakoś zareagować – tłumaczy sołtys Wiesława Białucka.
Zanim funkcjonariusze zdołali dojechać do Marczowa, grupa kopaczy zdołała się już spakować i wyjechała w pośpiechu. Policjanci zorientowali się, że na miejscu prowadzono jakieś wykopaliska. Zaczęto szukać ekipy eksploratorów. Szybko wyszło też na jaw, że sprowadził ich opiekujący się świątynią zakonnik ze zgromadzenia św. Michała Archanioła – Kazimierz Ż.
- We współpracy z policją we Wrocławiu zatrzymaliśmy pięciu mężczyzn , w tym proboszcza. Nadal są poszukiwani dwaj mieszkańcy okolic Wrocławia – mówi Marek Madeksza z lwóweckiej policji.
Zatrzymanym postawiono zarzuty uszkodzenia zabytku oraz usiłowania kradzieży.
Mieszkańcy są zaskoczeni, udziałem proboszcza w tej sprawie. We wsi duchowny cieszył się bardzo dobrą opinią i dziś niektórzy mają pretensję do sołtysowej, że zawiadomiła policję.
- Wspaniały gospodarz i organizator. Potrafił założyć gumowce i iść z chłopami do roboty. Nie wyciągał od ludzi pieniędzy. Jak chodził po kolędzie to potrafił biedniejszym zostawić – powtarzają mieszkańcy.
Według lwóweckiej prokuratury, działania na terenie kościoła były próbą odnalezienia skarbu rzekomo ukrytego w podziemiach. W Marczowie mówi się o nim od dawna.
- Dwie siostry – Niemki, ostrzegały nas, żeby nie ruszać kościoła, bo on na minach stoi – mówi sołtys.
Opowieści skarbach w zaminowanych podziemiach słyszał też Stanisław Martyniuk, który przyjechał tu już w 1945 roku i przez ponad 40 lat był sołtysem.
- Niemcy opowiadali nam, że tuż przed zakończeniem wojny wszystkich wypędzono w Marczowa. Część ukryła się w lesie i widzieli kursujące ciężarówki. Coś chowano w podziemiach kościoła – wspomina 82-latek.
Przyznaje, że od lat namawiał kolejnych proboszczów, żeby spróbować dostać się do podziemi. Ostatniego przekonywał do tego przez 10 lat.
Sprawę badają nie tylko śledczy. Kościół należy do diecezji legnickiej. Jej rzecznik, Piotr Duda tłumaczy, że kuria ustala czy proboszcz wystąpił o zgodę na prace w świątyni. Na pewno nie wydał jej konserwator zabytków.
Link!
lisek3d
Wysłany: Śro 14:11, 20 Lip 2011 Temat postu:
http://www.nj24.pl/content/view/12933/138/
musze przyznać, że Marczów bardzo często pojawia się w kontekście odkryć z II wojny światowej. Swoja drogą taki duży ładunek...ciekawe.
lisek3d
Wysłany: Pon 20:05, 18 Lip 2011 Temat postu:
no nie wiem, moim zdaniem Ci co mieli większe majątki to raczej zdążyli zabrać co wartościowsze rzeczy. Przykładem może być Hauptman
Slaworow
Wysłany: Pon 19:18, 18 Lip 2011 Temat postu:
Mogły być jeszcze depozyty zamków, majątków czy większych dworów. Ludzie mieszkali na tym terenie od pokoleń, a od czasu wojen napoleońskich tereny te aż do 1945 roku były wolne od działań wojennych. Sudety to zawsze był rejon ubogi, ale przez 130 lat można zebrać jakiś majątek, zwłaszcza jak się było jakimś tam baronem.
lisek3d
Wysłany: Pon 18:01, 18 Lip 2011 Temat postu:
Co do Janowic...to była jedna z najbiedniejszych wsi w regionie...
Jesli gdzies mogą być depozyty jakiekolwiek to ja raczej skupiłbym się na okolicach Staniszowa, jagniątkowa, maiejowej i Cieplic.
W regionie pełno jest historyjek o niestworzonych bogactwach, co nie do końca jest prawdą.
Przede wszystkim trzeba rozróżnić depozyty składane przez wojsko, służby etc. od depozytów składanych przez zwykłych ludzi.
Całe życie słucham opowieści o tym co to nie jest zakopane.
Z prawdziwych rzeczy mogę powiedzieć tylko o depozytach zwykłych mieszkańców.
1. U mojego dziadka w starej kamienicy przy rozkuwaniu pieca kaflawego, faktycznie znaleziono zamurowany słoik z dokumentami i pieniędzmi.(jelenia góra ul. Nadbrzeżna )
2. W ogródku mojego wujka w Kaczorowie wykopano wannę porcelanową ( z takimI fikuśnymi nóżkami zakręconymi ) BYŁA PUSTA.
3. Ojczym kolegi przy remontowaniu dachu z pracownikami znalazł zawinięte w papierki ze swastyką banknoty. Oczywiście papierki rozerwali, marki do eksperta. Jakie było ich zdziwienie gdy dowiedzieli się, że za papierki dostali by więcej...
4. Sąsiad dziadka wykopał srebrne sztućce w walizeczce również na ulicy nadbrzeżnej. ( okazało się, że całkiem wartościowe )
5. Podczas prac remontowych w kościele w Karpnikach znaleziono złote kielichy mszalne.
6. Jakiś gość w Cieplicach, dzięki swojemu psu stał się właścicielem depozytu sporej wartości kolekcji monet ( od czasów rzymskich po czasy II wojny światowej ). Wsadzone w metalową skrzynkę spokojnie leżały sobie zakopane przy posesji, część kolekcji można oglądać w Muzeum Karkonoskim.
7. Najdziwniejsze moim zdaniem: Ulica Warszawska, Jelenia Góra; z jakieś 25 lat temu, przyjeżdża dwóch gości z Niemiec, zagadują babkę mojego kumpla ( jeden mówił po polsku ) czy mogą zajrzeć do piwnicy, babka pozwala ( sic! ) babka na ogródek, a niemcy buszowali. W końcu zostawili 200 marek i pojechali. Dziura w piwnicy jest słusznych rozmiarów.
Sami z kumplem chcieliśmy kuć, ale stwierdziliśmy, że to bez sensu jak coś było to wzięli, a jeszcze można coś uszkodzić w budynku.
Ciekawostką jest sama piwnica wygląda jak schron...
Dużo pomniejszych historii jednak, żadnej nie mogę ufać tak jak tym.
Fakt faktem, że kosztowności ukrywano głównie przy własnych posesjach, szopach, budach itd.
Slaworow
Wysłany: Czw 9:46, 14 Lip 2011 Temat postu:
Rozkopali podłogę kościoła w poszukiwaniu sztab złota
Policja z Lwówka Śląskiego zatrzymała sześciu mężczyzn, którzy na terenie zabytkowego kościoła prowadzili nielegalne wykopaliska.
Policja o dziwnych poszukiwaczach skarbów dowiedziała się od miejscowej ludności. - Gdy do kościoła, gdzie były prowadzone nielegalne wykopy, przyjechali policjanci, poszukiwacze uciekli. Ostatecznie jednak udało się zatrzymać sześciu mężczyzn, w tym zakonnika - mówi Marek Madeksza z policji w Lwówku.
Wszyscy trafili do policyjnego aresztu i są przesłuchiwani. - Na tym etapie nie potrafię powiedzieć, jaka była ich rola i czego szukali w kościele. Prawdopodobnie skarbów i sztabek złota - mówił policjant.
Nie wiadomo też, czy zatrzymany zakonnik był związany w jakikolwiek sposób z kościołem, w którym prowadził nielegalne wykopaliska, czy był osobą przyjezdną. Policja musi też ustalić, kim są pozostali zatrzymani.
Źródło:
Gazeta Wyborcza Wrocław
Forum "Sztolnie" Strona Główna
»
Skarby | Skrytki | Depozyty
» Napisz odpowiedź
Skocz do:
Wybierz forum
Eksploracja | Poszukiwania | Turystyka
----------------
Wrocław
Wałbrzych
Kamienna Góra
Fabryki zbrojeniowe
Pałace, zamki, kościoły...
Obiekty Riese
Obiekty hipotetyczne
Technika i przemysł Dolnego Śląska
Bezpieczeństwo
Sprzęt
Techniki eksploracyjne
Pierwsza pomoc
Sprzęt oświetleniowy
Sprzęt wodny
Sprzęt używany w technikach linowych
Międzyrzecki Rejon Umocniony i okolice
Barter Board - Giełda
Dream Jump
Obiekty Zagraniczne
Stare Zagłębie Miedziowe
Technologia w eksploracji
Współpraca
Czechy
Niemcy
Słowacja
Literatura górnicza
Mapy
Górnictwo
Zlate Hory
Jaskinie Beskidzkie
Jaskinie Dolnego Śląska
Jaskinie Jury Krakowsko - Częstochowskiej
Górnictwo Gór Sowich
Kopalnie Zagłębia Wałbrzyskiego, Gór Wałbrzyskich i Kamiennych
Masyw Grochowej
Kopalnie Gór i Pogórza Kaczawskiego
Górnictwo Gór i Pogórza Izerskiego
Rudawy Janowickie
Kotlina Kłodzka
Kopalnie Przedgórza Sudeckiego
Karkonosze
Dolny Śląsk
Górny Śląsk
Jaskinie Tatrzańskie
Jaskinie Zagraniczne
Jaskinie Gór i Pogórza Kaczawskiego
Jaskinie Kotliny Kłodzkiej
Małopolska, Podkarpacie i okolice
Draining
Nurkowanie pod ziemią
Szlaki turystyczne
Schroniska
Miedzianka i okolice
Kopalnia uranu w Kowarach
Stajnia Petzla
Krobica - Gierczyn - Przecznia
Uwaga!
Forum przeniesione na nowy adres
Klub Forum
----------------
Wrocławskie Fortyfikacje
Patronaty
----------------
Jelenia Góra
Obiekty wojskowe
Skarby | Skrytki | Depozyty
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group ::
FI Theme
:: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Regulamin