FAQ
•
Szukaj
•
Użytkownicy
•
Grupy
•
Galerie
•
Rejestracja
•
Profil
•
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
•
Zaloguj
Napisz odpowiedź
Forum "Sztolnie" Strona Główna
»
Szlaki turystyczne
» Napisz odpowiedź
Napisz odpowiedź
Użytkownik:
Temat:
Treść wiadomości:
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje:
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
$1
Kod potwierdzający:
$3
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Kime
Wysłany: Sob 17:40, 15 Paź 2011 Temat postu:
jakos na poczatku czerwaca bylem w Karlowie i zobaczylem chodnik, ktory prowadzil az pod same schody Szczelinca i powiem ze duzo przyjemniej mi sie szlo po tej starej pelnej glazow drodze niz po kostce;/kolejki to bym chyba juz nie dzwignal;)
kulka
Wysłany: Sob 9:32, 13 Lis 2010 Temat postu:
Miałem to szczęście , ze od małego rodzice mnie wozili w góry [przełom lat 70-80]
Potem pod koniec lat 80tych sam już jeżdziłem motocyklem po całej kotlinie i okolicznych górach . Teraz woże swoje dzieci i odkrywam na nowo niejako te piękne miejsca. Wiele sie zmieniło przez te lata . Powiem tylko ,że było duuuzo ciekawiej i mniej komercyjnie . Generalnie jednak , ten rejon Dolnego Śląska jak dla mnie jest najpiękniejszy i najciekawszy .Gorąco polecam i służę pomocą w razie jakby co
Jeśli o wyciąg chodzi to jestem na NIE !!
Slaworow
Wysłany: Sob 0:29, 13 Lis 2010 Temat postu:
W Górach Stołowych potrzebny jest wyciąg gondolowy?
2010-11-09, Aktualizacja: 2010-11-09 08:25
Natalia Wellmann
Trwa dyskusja o tym, czy pomysł wybudowania wyciągu gondolowego w Górach Stołowych ma sens. Zdaniem władz Radkowa inwestycja znacznie uatrakcyjniłaby zwiedzanie górskich szlaków. Tymczasem miłośnicy przyrody alarmują, że odbyłoby się to ze szkodą dla przyrody, a i turyści nie mieliby z tego większych korzyści. Koncepcja kolei gondolowej w rejon Szczelińca powstała kilka lat temu.
Jej autorem jest Jan Bednarczyk, burmistrz Radkowa, który - jak twierdzi - chciał w ten sposób uporządkować ruch turystyczny w Górach Stołowych, a przy tym stworzyć przyjezdnym dodatkową atrakcję.
- W tej chwili wszystko odbywa się po partyzancku - mówi burmistrz. - Tysiące aut wjeżdża na teren parku narodowego i nierzadko parkuje na dziko. Do tego kapiące z silników oleje i sterty porozrzucanych śmieci w rowach. Dzięki kolejce gondolowej można byłoby to jakoś uporządkować.
Plan burmistrza zakłada, że stacja początkowa kolei miałaby powstać przy zalewie w Radkowie. Stamtąd
turyści wjeżdżaliby w rejon Szczelińca, a po wędrówce w górach wracali albo tą samą trasą, albo schodzili do Karłowa lub Pasterki.
- Inwestycja wielomilionowa, ale jest paru przedsiębiorców, którzy są tym zainteresowani - dodaje Bednarczyk. Jednak rada naukowa i dyrekcja Parku Narodowego Gór Stołowych wydały negatywną opinię w tej sprawie.
- Niestety, wszyscy zapominają, że w parkach narodowych najważniejsza jest natura i możliwość obcowania z nią w warunkach pozwalających na relaks, odpoczynek i umożliwiających docenienie jej piękna - twierdzi Przemysław Zwaduch, zastępca dyrektora Parku Narodowego Gór Stołowych. Podkreśla, że rocznie góry te odwiedza ponad 400 tys. turystów.
- Przy niewielkim obszarze Parku jest to ogromna liczba ludzi. Już w tej chwili poruszanie się po wierzchowinie Szczelińca odbywa się często w wężyku odwiedzających. Górskie wycieczki w takich warunkach nie należą do najprzyjemniejszych - podkreśla dyrektor Zwaduch. Zaznacza jednocześnie, że jego zdaniem, wyciąg gondolowy nie odciążyłby ruchu na drogach biegnących przez Park, a raczej zwiększyłby już i tak ogromną liczbę turystów.
- Każde miejsce ma swoją pojemność i po jej przekroczeniu traci na atrakcyjności i jest niszczone. Góry Stołowe są zadeptywane i zaśmiecane, uszkodzeniu ulegają skały, zagrożone są ujęcia wody pitnej dla okolicznych miejscowości i płoszona jest zwierzyna - wylicza dyrektor Zwaduch, przypominając, że teren Parku objęty jest przecież szczególną ochroną. A co na to sami turyści?
- Moim zdaniem świetny pomysł - mówi Magdalena Kiepura, turystka z Poznania. Ale z kolei Marcin Zbrzeźny z Wrocławia nie podziela tego entuzjazmu. - Góry Stołowe są atrakcją samą w sobie. Wzbogacanie ich jakimiś gondolami nie ma sensu - podkreśla.
http://walbrzych.naszemiasto.pl/artykul/648836,w-gorach-stolowych-potrzebny-jest-wyciag-gondolowy,id,t.html?kategoria=645
Slaworow
Wysłany: Pią 18:15, 26 Mar 2010 Temat postu:
Nie chcą zadeptać Szczelińca Wielkiego
Radków chce zbudować kolej gondolową. Nie zgadza się Park Narodowy Gór Stołowych.
Rada naukowa przy Parku Narodowym Gór Stołowych nie chce nawet słyszeć o budowie kolejki gondolowej na Szczeliniec Wielki. Negatywnie zaopiniowała złożony przez władze Radkowa wniosek i dlatego Ministerstwo Środowiska nie dało zgody na inwestycję.
- Będziemy walczyć dalej - zapowiada burmistrz Jan Bednarczyk. - Chcemy zebrać jak najwięcej argumentów i opinii przemawiających za gondolą. Tak łatwo się nie poddamy.
Inwestycja, zdaniem samorządu, nie tylko ożywiłaby gospodarczo gminę i zwiększyłaby jej turystyczną atrakcyjność, ale także - paradoksalnie - przyczyniłaby się do większej ochrony Gór Stołowych i Parku Narodowego.
- Mniej ludzi wjeżdżałoby do Karłowa samochodami. Spora część turystów auta zostawiałaby w Radkowie, by na Szczeliniec wjechać gondolą - tłumaczy burmistrz.
Rocznie Góry Stołowe odwiedza blisko 200 tys. osób. Większość przyjeżdża do Karłowa autem lub autokarem. To jednak nie przekonuje 20-osobowej rady naukowej Parku. Większość jej członków nie podziela entuzjazmu miasta.
- Budowa gondoli przyczyniłaby się do zwiększenia liczby turystów odwiedzających Szczeliniec. A już teraz, w weekendy, jest ich tam tylu, że trudno się przecisnąć, idąc wąskimi ścieżkami - mówi prof. Stefan Cacoń, szef rady naukowej i pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Jak dodaje, argumentów za odrzuceniem projektu jest więcej.
- Chodzi o niestabilne krawędziowe partie Szczelińca, które wciąż się przesuwają, oraz o strefę ochronną związaną z ujęciem wody pitnej ze źródeł rzeki Pośny - mówi.
Wątpliwości mają również sudeccy przewodnicy turystyczni.
- To nie chodzi o kilka czy kilkanaście słupów postawionych w Parku Narodowym, bo nie zaszkodzą środowisku, ale o tysiące dodatkowych turystów - mówi Włodzimierz Kałuża, przewodnik turystyczny z Lądka-Zdroju. - Przed rozpoczęciem takiej inwestycji należałoby zrobić bardzo dokładne wyliczenia, ilu turystów może przyjąć niewielki przecież szczyt.
Pomysł budowy kolejki krzesełkowej na Szczeliniec nie jest nowy. O takiej inwestycji myśleli już Niemcy przed II wojną światową. Teraz gondolę chce postawić samorząd do spółki z prywatnymi inwestorami, którzy od kilku już lat dopytują się o taką możliwość. Budowa prawie 2 km odcinka kolejki ma kosztować ponad 20 mln zł. To, czy powstanie, zależy od zgody Parku Narodowego.
W Szklarskiej Porębie negocjacje samorządowców z władzami Karkonoskiego Parku Narodowego, dotyczące budowy wyciągu na Świąteczny Kamień, zakończyły się sukcesem. Rozmowy trwały jednak aż 10 lat. Obecnie inwestycja jest w fazie przygotowań: sporządzana jest dokumentacja techniczna i są prowadzone rozmowy w sprawie dzierżawy gruntów pod wyciąg.
Romuald Piela - POLSKA Gazeta Wrocławska
http://dolnyslask.naszemiasto.pl/turystyka/aktualnosci/963103.html
oikudlaty
Wysłany: Pon 12:04, 15 Mar 2010 Temat postu:
i trafiony zatopiony
szczeliniec noca
tegroup
Wysłany: Wto 17:28, 16 Lut 2010 Temat postu:
Właśnie tak było, jak na Twoich zdjęciach! Super!
oikudlaty
Wysłany: Pon 23:07, 15 Lut 2010 Temat postu:
ostatni raz na szczelincu bylem tuz przed nowym rokiem i za kilka dni wybieram sie ponownie
juz mi sie morda cieszy
generalnie bylem tam:
latem za dnia
latem w nocy (o 2.oo)
zima za dnia
i jeszcze zostalo mi zaliczenie szczelinca noca jak jest zima - mysle ze to juz tylko kwestia kilku dni
hahaha, oczywiscie ze spadlem
pasterka
fragment "tyrolki", kto byl ten wie o jakie liny chodzi
pzdr
tegroup
Wysłany: Pon 0:22, 15 Lut 2010 Temat postu:
Właśnie wróciliśmy z wypadu w Stołowe. Baśniowe są te góry zimą! Mieszkaliśmy na Szczelińcu (polecam - po remoncie warunki są super) - kupa śniegu, szadź i skałki, po prostu bajka!
widelec30
Wysłany: Nie 0:28, 24 Sty 2010 Temat postu:
ja mam dwa rude wredne koty z Kletna ale zawsze wspominam wspaniałe wyprawy do Pasterki.Czyli z górki na pazurki.Do Karłowa.a jak!!!.
tegroup
Wysłany: Czw 0:45, 17 Gru 2009 Temat postu:
Miałem nawet kota z Karłowa - bardzo udany egzemplarz.
Slaworow
Wysłany: Śro 2:06, 16 Gru 2009 Temat postu:
oikudlaty napisał:
kurde, jak ja kocham ten rejon !
o, ja też, to moje ulubione góry...
mają swój KLIMAT
I ta wieczna mgła, jak ja kocham mgłę w Górach Stołowych :*
oikudlaty
Wysłany: Wto 2:12, 15 Gru 2009 Temat postu:
widok z wyzej wspomnianego fortu karola prosto na szczeliniec
zeszloroczny wypad po obiedzie
kurde, jak ja kocham ten rejon !
(zdecie moje wiec nie krasc prosze
)
potwierdzam, niestety dinozaury stoja, kramikow z pierdolami cale mnostwo ! z forty karola rzeczywiscie zostalo to co jest pokazane na zdjeciach powyzej, plus doszlo palenisko (bardzo klimatyczne miejsce na noc) !
co do pksow....na szczescie aktualnie jezdza tam jeszcze czeskie busy, wozace nawet rowery....z tym ze z rana problemu z dojazdem nie ma zadnego, za to z powrotem rzeczywiscie jest tragedia, pol biedy ze niekiedy trafi sie ktos znajomy jadacy w dol. jesli sie takowy nie trafi, to zostaje lapanie stopa (niestety ludzie w nocy niechetnie biora zblakanych turystow, nawet z mrygajacymi lampkami na glowie
) albo opcja ostateczna...8km z buta (uwaga na dziki) !
jeszsze kilka dni i znowu zobacze moj kochany szczeliniec
tegroup
Wysłany: Śro 22:07, 04 Mar 2009 Temat postu:
A ja polecam wypad w skalne grzyby i dalej do Batorówka. Tam bym chciał mieszkać!
Slaworow
Wysłany: Śro 18:57, 04 Mar 2009 Temat postu:
Osobliwością jest znajdujący się niedaleko Fort Karola
Fort Karola (niem. Blockhaus, Fort Carl) – pozostałości fortu na Górze Ptak (841 m n.p.m.) koło Lisiej Przełęczy. Fort wybudowano w 1790 r., z rozkazu króla Prus Fryderyka Wilhelma II jako niewielką strażnicę na granicy Prus i Austrii z kilkuosobową załogą, strzegącą drogi do Radkowa (Szosa Stu Zakrętów).
Budowniczym Fortu Karola (nazwanego tak na cześć cesarza Karola VI) był w roku 1790 świeżo upieczony absolwent wojskowej Akademii Inżynieryjnej w Poczdamie, późniejszy generał i pruski minister wojny Gustaw von Rauch, który za namową sołtysa Karłowa Franza Pabla planował zbudowanie kolejnej twierdzy na Szczelińcu. W jego zamyśle miał być to fragment systemu obronnego powiązanego z twierdzą w Srebrnej Górze. Przy wznoszeniu fortu wykorzystano znajdujące się na miejscu piaskowcowe skały, które włączono również w system obronny. Zmiany polityczne spowodowały przerwanie prac przy budowie Fortu Karola. Udostępniono dla zwiedzających tarasy widokowe na Szczelińcu Wielkim i we Forcie Karola. W XIX w. fort został opuszczony i zaczął popadać w ruinę. Do chwili obecnej zachowały się jedynie fragmenty muru z resztkami bramy i oknem, schody oraz platforma widokowa.
Wewnątrz fortu znajduje się otoczony niegdyś murami dziedziniec o wymiarach 10x14 m, z którego prowadzą schodki na platformę (punkt widokowy) z wmurowanym postumentem z zaznaczonymi stronami świata.
Za zasługi poniesione przy budowie fortu Gustaw von Rauch został mianowany majorem a sołtys Karłowa Franz Pabel pierwszym w historii mianowanym przewodnikiem górskim, z prawem pobierania opłat.
Za
Wiki
Chyba tylko tyle już z niego zostało:
Slaworow
Wysłany: Śro 18:55, 04 Mar 2009 Temat postu:
Karłów to w ogóle taka bardzo klimatyczna wieś. Niewielka i bardzo ładnie położona.
Znajduje się tu m.in. kilka starych, górskich domów...
... pomnik poległych podczas I Wojny Światowej:
Ciekawy jest budynek, w którym mieści się sklep i "informacja turystyczna":
Jak donosi tegroup, Park Jurajski z plastikowymi dinozaurami został zbudowany, oto dowód:
Znaleźć też można ciekawy niemiecki napis. O jego związkach z górnictwem świadczy charakterystyczny symbol młota i żelazka:
August Weltz, Franz Bartsch - może to nazwiska górników? W okolicy można znaleźć jeszcze kilka niemieckich napisów, wykutych w skale lub kamieniu.
Forum "Sztolnie" Strona Główna
»
Szlaki turystyczne
» Napisz odpowiedź
Skocz do:
Wybierz forum
Eksploracja | Poszukiwania | Turystyka
----------------
Wrocław
Wałbrzych
Kamienna Góra
Fabryki zbrojeniowe
Pałace, zamki, kościoły...
Obiekty Riese
Obiekty hipotetyczne
Technika i przemysł Dolnego Śląska
Bezpieczeństwo
Sprzęt
Techniki eksploracyjne
Pierwsza pomoc
Sprzęt oświetleniowy
Sprzęt wodny
Sprzęt używany w technikach linowych
Międzyrzecki Rejon Umocniony i okolice
Barter Board - Giełda
Dream Jump
Obiekty Zagraniczne
Stare Zagłębie Miedziowe
Technologia w eksploracji
Współpraca
Czechy
Niemcy
Słowacja
Literatura górnicza
Mapy
Górnictwo
Zlate Hory
Jaskinie Beskidzkie
Jaskinie Dolnego Śląska
Jaskinie Jury Krakowsko - Częstochowskiej
Górnictwo Gór Sowich
Kopalnie Zagłębia Wałbrzyskiego, Gór Wałbrzyskich i Kamiennych
Masyw Grochowej
Kopalnie Gór i Pogórza Kaczawskiego
Górnictwo Gór i Pogórza Izerskiego
Rudawy Janowickie
Kotlina Kłodzka
Kopalnie Przedgórza Sudeckiego
Karkonosze
Dolny Śląsk
Górny Śląsk
Jaskinie Tatrzańskie
Jaskinie Zagraniczne
Jaskinie Gór i Pogórza Kaczawskiego
Jaskinie Kotliny Kłodzkiej
Małopolska, Podkarpacie i okolice
Draining
Nurkowanie pod ziemią
Szlaki turystyczne
Schroniska
Miedzianka i okolice
Kopalnia uranu w Kowarach
Stajnia Petzla
Krobica - Gierczyn - Przecznia
Uwaga!
Forum przeniesione na nowy adres
Klub Forum
----------------
Wrocławskie Fortyfikacje
Patronaty
----------------
Jelenia Góra
Obiekty wojskowe
Skarby | Skrytki | Depozyty
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group ::
FI Theme
:: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Regulamin